Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy

Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy

Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy


05 grudnia 2018

Podczas gdy delegaci na COP24 w Katowicach debatują o roli miast w ochronie klimatu, mieszkańcy Gdańska, Wrocławia i Krakowa apelują do włodarzy o powstrzymanie globalnej katastrofy.

"Jeśli nie zaczniemy teraz działać, musimy przygotować się na najgorsze. To właśnie miasta są najbardziej narażone na skutki zmiany klimatu. Huraganowe wiatry, nawalne deszcze i powodzie błyskawiczne niszczą infrastrukturę miejską. Długotrwałe fale upałów i miejskie wyspy ciepła wpływają bezpośrednio na zdrowie mieszkańców. Zwiększają częstotliwość występowania przypadków udaru cieplnego, zaostrzają objawy przewlekłych chorób układu krążenia i oddechowego, nasilają reakcje alergiczne. Zanieczyszczone powietrze, ograniczony dostęp do wody pitnej i wiele innych negatywnych skutków zmiany klimatu już dzisiaj wpływa destrukcyjnie na dobrostan mieszkańców" - podkreśla Joanna Mieszkowicz, prezeska Fundacji Aeris Futuro. 

Pełna treść listu mieszkańców KRAKOWA

Obecnie ponad 3,5 miliarda ludzi żyje dzisiaj w miastach, a do 2030 roku prawie 60% światowej populacji będzie mieszkać w granicach obszarów miejskich. Zadbanie o bezpieczeństwo ich mieszkańców powinno stanowić priorytet w działaniach włodarzy.

"Wrocław nie raz doświadczył już klęsk żywiołowych. W 1997r. wielka powódź zniszczyła domy, infrastrukturę, zagrażając życiu i zdrowiu ludzi. Dlatego jako mieszkańcy jesteśmy szczególnie zaniepokojeni kryzysem klimatycznym. Dobrze pamiętamy obrazy zniszczenia i zdajemy sobie sprawę, że złe ludzkie planowanie może doprowadzić do jeszcze większych nieszczęść. Wiemy, że odchodzenie od węgla jest konieczne, aby zapobiec prawdziwej katastrofie, a działania adaptacyjne są niezbędne, aby poprawić jakość życia we Wrocławiu. Dlatego liczymy na aktywne działanie miasta, które aspiruje do Zielonej Stolicy Europy. Chcemy, aby Wrocław zasługiwał na ten tytuł, a wrocławianie mogli żyć w bezpieczniejszym i zdrowszym mieście, które strukturalnie przygotuje się na czekające nas niebezpieczne zmiany - zaznacza Hanna Schudy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Pełna treść listu mieszkańców WROCŁAWIA

Sygnatariusze listu podkreślają, że zmiana klimatu postępująca w zastraszającym tempie wymusza podjęcie natychmiastowych działań w zakresie adaptacji miast do rosnących zagrożeń, ale także w obszarze zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez tereny zurbanizowane.

"Dzisiejsze apele miast mają niezwykle istotne znaczenie nie tylko w kontekście odbywającego się szczytu klimatycznego w Katowicach, ale także w związku z prowadzoną polityką europejską. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła długoterminową strategią UE zero emisji netto do 2050 roku. Wsparcie i działania ze strony wszystkich interesariuszy, również i może przede wszystkim miast mają zatem istotny wpływ na politykę naszego regionu. Pomimo że zajmują one 3% powierzchni Ziemi, to odpowiadają za aż 60-80% zużycia energii i 75% emisji gazów cieplarnianych. Mamy nadzieję, że przystąpienie miast do globalnego Porozumienia Burmistrzów oraz stworzenie programu działań w zakresie polityki klimatycznej na poziomie lokalnym i regionalnym wywrze wpływ na decydentów - podsumował Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.

Pełna treść listu mieszkańców GDAŃSKA

Rola miast w ochronie klimatu i ich aktywność z roku na rok staje się coraz większa. W środę podczas szczytu COP24 w Katowicach 23 miasta zadeklarowały przystąpienie do sieci międzynarodowej NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action) działającej przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ. Platforma gromadzi dane o działaniach na rzecz ochrony klimatu, pomagając w tworzeniu polityki regionalnej i miejskiej. Obecnie zawiera już prawie 20 tysięcy różnych przedsięwzięć. Do dnia dzisiejszego należało do niej 28 polskich miast w tym Kraków, Wrocław i Gdańsk.

Podczas dzisiejszego Szczytu Miejskiego deklaracje przystąpienia do NAZCA przedstawiły: Katowice, Poznań, Olsztyn, Będzin, Rawicz, Tarnowskie Góry Jarosław, Siemianowice Śląskie, Tomaszów Mazowiecki, Lądek Zdrój, Skawina, Ustroń, Legnica, Sławków, Wałbrzych, Lidzbark Warmiński, Sosnowiec, Zabrze, Piastów, Stalowa Wola, Żywiec, Pyskowice i Szamotuły. Dwudniowe obrady w ramach Szczytu Miejskiego będą obejmować szereg istotnych tematów m.in. redukcji emisji na poziomie lokalnym, problemu niedoboru wody, zanieczyszczenia powietrza, kwestii finansowania (Program Cities for Climate. Urban Summit by COP24).

PRZYPISY:
[1] http://ungc.org.pl/wp-content/uploads/2018/11/Platforma-NAZCA-2.pdf