Polacy chcą od swego rządu działań na rzecz klimatu

Polacy chcą od swego rządu działań na rzecz klimatu

Polacy chcą od swego rządu działań na rzecz klimatu


14 listopada 2013

Blisko 81% Polaków uważa, że zmiany klimatu są poważnym problemem. Tylko 1% mniej twierdzi, że rząd powinien robić więcej w celu ich łagodzenia – wynika z opublikowanego dziś badania przeprowadzonego przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej.

Około 63% pytanych opowiedziało się za większym wsparciem odnawialnych źródeł energii, tymczasem polski rząd planuje wspierać węgiel nawet do 2060 roku.

Jeszcze więcej mieszkańców Polski, prawie 90%, dostrzega zachodzące zmiany klimatu. Ponad 53% już zauważa ich negatywne skutki, niewiele mniej (48,6%) odczuwa je w naszej szerokości geograficznej. Więcej niż 10% twierdzi, że będziemy ich świadkami w ciągu najbliższych kilku lat. Jednocześnie 80% Polaków oczekuje podjęcia działań łagodzących zmiany klimatyczne jak najszybciej.

Jak w ich opinii ma rozwijać się krajowy sektor energetyczny w kolejnych dziesięcioleciach? Blisko 63% ankietowanych chce rozwoju odnawialnych źródeł energii, uważamy, że ten sektor energetyki powinien być mocniej niż dotychczas wspierany przez państwo. Jeszcze trzy lata temu postawić na OZE chciało postawić 41% polskich obywateli. Dziś 45% gotowych jest zainwestować w małe, przydomowe, odnawialne źródła.

Zaprzestania dotacji dla węgla chce aż 67% Polaków. Odsetek ten nie był mniejszy nawet na Śląsku, najbardziej węglowym rejonie kraju. Tylko 16% tamtejszych mieszkańców chce kontynuacji tych dotacji. Tymczasem polski rząd rozważa znaczący udział węgla w krajowym miksie energetycznym nawet przez kolejne 50 lat. Jednocześnie dramatycznie spada wsparcie dla energii jądrowej w Polsce. W 2009 roku popierało ją 24%, dziś już tylko 10% ankietowanych.

Postawienie na OZE to nie jedyny dobry sposób walki ze zmianami klimatu według Polaków. Jak jeszcze można zaradzić zmianom klimatycznym? Rozwiązaniem, zdaniem respondentów, jest również efektywność energetyczna. Połowa chce efektywne energetycznie rozwiązania stosować w swoim domu. Rząd ma tu ogromną rolę do odegrania, twierdzi 93% respondentów.

Działania powinny podejmować przede wszystkim władze, Polacy nie widzą natomiast wielu rzeczy, które mogą robić sami dla klimatu. Twierdzę jednocześnie, że trzeba pomagać ofiarom zmian klimatycznych, ale niekoniecznie powinna to robić Polska. Być może odpowiednią instytucją jest tu Unia Europejska. Zdaniem pytanych my jesteśmy za biedni, aby się dokładać.

Badania zostały przeprowadzone przez CEM na grupie 800 respondentów w połowie października oraz na początku listopada 2013 roku. Ich wyniki 14 listopada 2013 r., podczas COP 19 w Warszawie, zaprezentowała Europejska Fundacja Klimatyczna.

Źródło: Chrońmy Klimat