Międzypokoleniowe debaty o afrykańskich surowcach

Międzypokoleniowe debaty o afrykańskich surowcach

Międzypokoleniowe debaty o afrykańskich surowcach


11 grudnia 2012

Polska Zielona Sieć we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi organizuje w 5 miastach w Polsce (Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin) międzypokoleniowe debaty uniwersyteckie. Ich głównym tematem są afrykańskie surowce, bez których mieszkańcy bogatych krajów nie wyobrażają sobie rozwoju.

W naszym kraju wciąż niewiele mówi się o tym, dlaczego rozwój państw Afryki jest taki trudny oraz dlaczego ich mieszkańcy wciąż zmagają się z tak podstawowymi problemami jak brak wody i pożywienia, brak szkół i pracy czy brak demokratycznych rządów.

Pochodzący z Somalii brytyjski miliarder Mo Ibrahim, który ustanowił nagrodę dla afrykańskich przywódców za dobre rządy, w tym roku ponownie nie miał komu wręczyć 5 mln dolarów.

Co jest tego przyczyną?

Szukając odpowiedzi na to pytanie Polska Zielona Sieć we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi organizuje w 5 miastach w Polsce (Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin) międzypokoleniowe debaty uniwersyteckie. Ich głównym tematem są afrykańskie surowce, bez których mieszkańcy bogatych krajów nie wyobrażają sobie rozwoju.

Podczas spotkania, na które oprócz studentów zapraszani są również słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, organizatorzy mają nadzieję wywołać międzypokoleniową dyskusję na tematy globalne oraz poznać punkt widzenia młodszych i starszych studentów.

* * * * *

W najbliższą środę, 12 grudnia, Polska Zielona Sieć oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagielońskiego, serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone afrykańskim surowcom.

Debata pt.: Afrykańskie surowce - rozwój Północy kontra rozwój Południa odbędzie się 12 grudnia, w godzinach od 16:00 do 18:00, w studiu telewizyjnym Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (ul. Łojasiewicza 4).

Będzie to piąta, ostatnia z cyklu debat uniwersyteckich (http://globalnepoludnie.pl/Debaty-o-afrykanskich-surowcach) organizowanych w ramach projektu „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem Globalnego Południa”.

Przyjdź, przekonaj się jak działają zależności globalne!

Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane upominki!

Wstęp wolny, ZAPRASZAMY!

Dokładny plan wydarzenia:
16:00 - powitanie uczestników spotkania
16:05 - wystąpienie Aleksandry Antonowicz
16:35 - 20. minutowy film dokumentalny "Cena ropy" reż. Luca Tomassini, 2012
Film przedstawia negatywny wpływ wydobycia ropy naftowej w Nigerii na lokalne społeczności i środowisko, a także pokazuje, w jaki sposób możemy kształtować politykę Unii Europejskiej, by niwelować szkodliwy wpływ europejskich inwestycji w krajach najbiedniejszych. Dowiemy się kto tak naprawdę płaci za wydobycie paliw w Afryce i bezpieczeństwo energetyczne Europy.
16:55 - dalszy ciąg wystąpienia Aleksandry Antonowicz
17:20 - kreskówka dla dorosłych „Europejskie poszukiwania energii – to chyba jakiś żart”
17:25 - dyskusja
17:40 - losowanie upominków
17:45 - poczęstunek Fair Trade dla uczestników spotkania

Więcej informacji na naszej stronie internetowej:
http://globalnepoludnie.pl/Krakow-miedzypokoleniowa-debata