Prezentacja Hanny Trojanowskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, pokazywała plany rozwoju energii atomowej w Polsce do 2020 roku oraz inwestycje, które należy zrealizować do tego czasu. Trojanowska wskazywała jedynie pozytywne aspekty wykorzystywania energii jądrowej, za największy problem uznając wciąż niewysoką (choć rosnącą) akceptację społeczeństwa.
Posłanka Ewa Wolak kontrargumentując zauważyła, że wciąż nie ma precyzyjnych danych odnośnie realnych kosztów budowy elektrowni (cena wskazana w prezentacji to 3 mln euro, podczas gdy podobne inwestycje realizowane w innych krajach unijnych kosztowały nawet dwa razy więcej). Problemem pozostają także odpady radioaktywne. Wolak wyraziła obawę, że koncentrowanie się na budowaniu elektrowni atomowej może zepchnąć na dalszy plan rozwój odnawialnych źródeł energii.
Podczas debaty posłowie opowiedzieli się za rzetelną debatą publiczną pokazującą nie tylko zalety, ale też wady tego typu elektrowni oraz aktywnym włączeniem społeczeństwa w proces decyzyjny, np. poprzez ogólnonarodowe referendum.
« powrót
























