Wyszukiwarka:
  • Aktualności
  • Polityka klimatyczna
    • Monitoring polityki
    • Ustawa o OZE
    • Wybory - programy
    • Ankieta - Pieprz i Wanilia
    • Wyniki poprzednich ankiet
  • Polecamy
  • Działania
    • Konkurs dla dziennikarzy
    • Climate Tour
  • Publikacje
    • Stanowiska Koalicji
    • Materiały konferencyjne
    • Biuletyn klimatyczny
    • Informacje prasowe
    • Inne
FaceBook Twitter
Mapa serwisu PolskiAngielski
  • O nas
  • Galeria
  • Linki
  • Kontakt
  • Kalendarium
  • Dla mediów

Newsletter

Co miesiąc bieżące informacje o działaniach Koalicji! Wpisz e-mail:
Newsletter:
Ustawa o OZE
Pieprz i Wanilia

Aktualności

Ekonomicznie - Bezpiecznie - Alternatywnie. Argumenty przeciw atomowi
dodano: 2011-03-21
Obserwując katastrofę w Japonii i reakcje polskiego rządu na wybuchy elektrowni atomowej Fukushima, Koalicja Klimatyczna podtrzymuje negatywne stanowisko dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Nie stać nas na budowę elektrowni atomowe, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ze względu na ryzyko, które to ze sobą niesie. Sprzeciwiamy się atomowym planom rządu.
W Polsce istnieje alternatywa dla atomu: rozwój energetyki opartej na lokalnych, odnawialnych zasobach i efektywność energetyczna.

Ekonomia


Zdaniem dr. hab. Zbigniewa Karaczuna, eksperta Koalicji Klimatycznej, atom się nie opłaca i nie warto w niego inwestować. Nie dość, że koszty budowy elektrowni atomowej podawane przez rząd są nieadekwatne do rzeczywistych wydatków, mogą one w przyszłości okazać się o wiele wyższe, tak jak było to w przypadku budowy elektrowni francuskich oraz fińskich. Koszt reaktora OL3 w Olkiluoto w Finlandii, który początkowo szacowano na 2,5 mln euro za MW, obecnie oblicza się na co najmniej 5,5 mln euro! „Mówienie o taniej energii atomowej jest kłamstwem” – dodaje Karaczun.

Istnieją również rozbieżności co do kosztu wytworzenia energii jądrowej. Według rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowego (PPEJ) koszt wytworzenia 1000 MW to 3-3,3 mld euro, tymczasem według agencji ratingowych to 4,5-5,4 mld euro. Koszty w projekcie rządowym są niedoszacowane nawet o 60%! Ponadto nie wiadomo, skąd pochodziłoby dofinansowanie elektrowni. PGE, koncern państwowy mający realizować budowę, nie ma pozwalających na to zdolności kredytowych, nawet przy gwarancjach rządowych. Oznaczać to może, że po fundusze rząd sięgnie do kieszeni podatników.

„Wszyscy odczujemy to, płacąc wyższe podatki - mówi Karaczun. Stawką są także miejsca pracy. Rozwój energetyki jądrowej będzie oznaczał, że ich znaczna część powstanie nie w Polsce, ale w krajach, z których będziemy importować technologie oraz uran. Rozwój energetyki odnawialnej, opartej na polskich rozwiązaniach i surowcach przyczyni się do powstania pięciokrotnie większej liczby miejsc pracy. Bezpieczeństwo społeczne to także stawka, o którą toczy się w tej chwili gra.”

Bezpieczeństwo

Choć polski rząd i proatomowi eksperci przekonują, że z rozwojem energetyki jądrowej nie wiążą się żadne zagrożenia, to wybuchy w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii czy wyciek wody z kanadyjskiej elektrowni Pickering pokazały, że wypadki się zdarzają. Chociaż Polska nie jest zagrożona trzęsieniem ziemi, to występują na jej terenie inne klęski żywiołowe. Zaangażowanie w wojnę w Iraku i Afganistanie powoduje, że jest również krajem narażonym na ataki terrorystyczne. Zagrożenia te są bagatelizowane. Trudno więc zakładać, że będą one właściwie monitorowane. Skoro eksperci nie dostrzegają niebezpieczeństwa, a rzeczywistość potwierdza, że ono istnieje, to powinniśmy wycofać się z budowy elektrowni atomowych, inwestując w technologie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Zapewnią nam one prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne, bo surowce będą lokalne i nie będziemy ich musieli - jak w przypadku uranu - importować.

Alternatywa

 „Polska może spokojnie obejść się bez energetyki jądrowej. Alternatywą dla atomu są odnawialne źródła energii, których potencjał w Polsce jest dalece niewykorzystany. Według scenariusza Rewolucja energetyczna, przygotowanego na zlecenie Greenpeace przez Instytut Energetyki Odnawialnej, do 2020 roku ponad 25% prądu możemy produkować z wiatru, biomasy i słońca” – mówi Iwo Łoś z Greenpeace Polska, organizacji należącej do Koalicji Klimatycznej. Odnawialne źródła energii wspierane przez energetykę opartą na lokalnych zasobach i działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej pozwolą rozwiązać nie tylko problemy środowiskowe, ale również wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz kryzys gospodarczy.


« powrót
drukuj

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:*
Komentarz:*
Kod z obrazka:*
token
 
 
* Pola obowiązkowe

Komentarze użytkowników

Imię i nazwisko: 
This is way more helupfl than anything else I’ve looked at.
Komentarz: 
This is way more helupfl than anything else I’ve looked at.

Koalicja

Fundacja Aeris Futuro
Fundacja ClientEarth Poland
Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii
Zielona Akcja
Fundacja Ekologiczna Arka
Fundacja Ekorozwoju
Greenpeace
Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju
Instytut na rzecz Ekorozwoju
Klub Gaja
Fundacja GAP Polska
Liga Ochrony Przyrody
Polski Klub Ekologiczny - Okręg Dolnośląski
Polski Klub Ekologiczny - Okręg Górnośląski
Polski Klub Ekologiczny - Okręg Mazowiecki
Polski Klub Ekologiczny Okręg Świętokrzyski
Logo PKE Okręg Wschodnio-Pomorski
Eko Unia
Polska Zielona Sieć
Społeczny Instytut Ekologiczny
WWF
Zielone Mazowsze
Sekretariat Koalicji Klimatycznej: Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, ul. Mazowiecka 11/16, 00-052 Warszawa, tel./fax: (022) 827-33-70, e-mail: pkeom.org@gmail.com | created by improve.pl